Případ pohřešovaného háčka

Book MockupPPH.png

Další případy netradiční detektivní dvojice, jíž tvoří tramp, vodák a amatérský detektiv s přezdívkou Hároš a kapitán kriminálky Jan Sladký, přezdívaný Kozina, kterou měli čtenáři poznat v předešlé autorově knize Případ zatoulanýho rybáře (Beletris, 2017). Přitažlivost a výjimečnost zařazených detektivních příběhů opět umocňuje jejich zasazení do ryze českého prostředí trampů a vodáků. V prvním příběhu s názvem Afričan se do letního putování trampské party, k níž se přidává vracející se trampský emigrant z černého kontinentu, prolíná temná minulost a její dozvuky. Hledání motivů starých i nových vražd vnáší do zdánlivě běžného děje burcující napětí i překvapující odhalení.

Případ pohřešovaného háčka - Šokující nález mrtvého vodáka na zcela nečekaném místě v povídce, jež dala celé knize název, pak přivádí čtenáře do skvěle vylíčeného světa vodáckého a ani tady není o dějové zvraty a nečekané situace nouze. Knihu uzavírá kraťoučké, téměř anekdotické vyprávění s detektivní zápletkou a naprosto netypickým rozuzlením - Loupež na potlachu

Vydáno:2018, Klika

1. vydání originálu:2018

Počet stran:256

Vazba knihy:pevná / vázaná

ISBN:978-80-88088-79-0

Recenze Hanky Hosnedlové

Zločin trochu jinak
Na scéně knižního detektivního žánru se nevtíravě, ale naprosto zákonitě začíná zabydlovat další nadějný autor – plzeňský Jan Frána (Hafran), mimo jiné organizátor trampské literární soutěže Trapsavec.
Po loňské detektivní prvotině Případ zatoulanýho rybáře se tentokrát se představuje s titulem Případ pohřešovaného háčka, což je mimochodem také název jedné ze tří povídek tohoto nekonvenčního čtivého triptychu. První příběh s lakonickým názvem Afričan je zasazen do reálného trampského prostředí, se všemi současnými atributy této specifické komunity, které autor naprosto důvěrně zná. Stejně jako vodácký svět z druhé povídky o pohřešovaném háčku, která se logicky odehrává na vodě.
Ačkoliv Hafran tvrdí, že popisované osoby i prostředí jsou výplodem jeho fantazie, nemůžu se zbavit utkvělého dojmu, jako bych někdy na podobných místech už byla, a také použité dialogy mi občas připadají jako má vlastní odžitá dejá vu. Nesporně za to může Fránova schopnost vylíčit kulisy děje i odehrávající se dílčí epizodky přirozeně, přístupným hovorovým jazykem, jako by příběh vyprávěl kamarádům u ohně nebo v hospodě u piva, což dodává jeho knížce punc určité, možná i neprvoplánové věrohodnosti.
V prvním případě se do průsečíku děje dostává poněkud exotická postava Afričana, někdejšího trampa, který emigroval na černý kontinent a nyní se vrací do starých míst své minulosti. Společně s ním je do víru nečekaných událostí vtažena nejen celá parta - vypravěč Rook, šerif Česnek, Hastrman, poirotovsky bádavý Hároš a jejich ženské protějšky, ale také Kozina, jinak policejní kapitán Jan Sladký, a jeho podřízený, který si u trampů vysloužil přezdívku Watson. Obdobná sestava hlavních hrdinů se objevuje i v pořádně zašmodrchané příhodě, kde v podstatě hlavní roli přejímá voda - ať už se jedná o Starou řeku, Mlžnou či Kovářský potok. Poklidné líčení klasického vodáckého tripu naruší souhrn neplánovaně se kupících mimořádností včetně dvou podivných vražd, k jejichž rozuzlení stejně jako v předešlé vylíčené příhodě výrazně napomůže koumavý Hároš. Ale můžu vás ujistit, že napětí vám v obou případech vydrží až do poslední chvíle. A pokud si jako čtenářský detektiv několikrát v průběhu četby tipnete vraha, další kapitola vám tuto jistotu zase překvapivě rozmašíruje nově vzbuzenými pochybnostmi. Ovšem jsem přesvědčená, že i vy si pak na poslední stránce obou detektivních příběhů posmutněle povzdechnete, že knížka už končí…
Ale aby vám to nebylo zas tak moc líto, přidal Hafran nakonec ještě takový malý bonbonek, v podobě kraťoučké, téměř anekdotické detektivní povídky, jejíž rozuzlení překvapí bez výjimky naprosto každého z vás.

Celá kniha je vlastně trampským dílkem. Ilustrovala ji Pavla Slepičková - Pavlís, graficky zalomila Hana Dohnálková - Štěhně, obálka je dílem Stanislava Dlouhého - Hadžiho a vydalo ji nakladatelství Klika, tedy Jiří Nosek - Pígo.

Cena Jiřího Marka

Kniha obdržela 2. místo v Ceně Jiřího Marka pro nejlepší česky psanou knihu žánru vydanou v roce 2018, udělované českou sekci Mezinárodní asociace autorů detektivek – AIEP.

CenaJiříhoMarka2018web.jpg