ŠitáVazBanner.png

Výroba vázané knihy je z principu nejsložitější a časově nejnáročnější, nicméně, když se výsledek povede, stojí zato. Kniha lépe vypadá, lépe se otevírá, než brožovaná, dají se vyrobit i hodně velké knihy, např. kroniky. Následují postup neberte prosím jako jednoznačně správný a profesionální, opět je to ryze amatérský způsob, jak si takovou knihu vyrobit doma. Potřebné vybavení je podobné, jako u vazby brožované, navíc je tu jehla a nit.

Postup

Začíná se tiskem sešitů, obvykle po pěti listech, ale tak, aby poslední sešit nebyl příliš tenký—alespoň tři listy, jinak se bude z vazby vytrhávat. Sešity se ostře naohybají a rozměří podle přiloženého schématu. Je důležité, aby při označování byly listy dobře zarovnané!

Vázané1.png

Po označení se jednotlivé sešity sešijí podle výše uvedeného schématu. Je celekm jedno, jestli bude šít každý zvlášť a nebo sešity rovnou na krají sešijete jeden s druhým. Když jsou sešity prošité, je potřeba je opět srovnat a silnými svěrkami co nejvíce stisknout. Pak se sešity ve více bodech pevně svážou k sobě.

Vázané2.png

Potom na hřbet našívám látku—většinou kanavu nebo panamu, je možné použít i hrubé plátno. Takto svázaný hřbet knihy ještě lehce prosytím disperzním lepidlem. Není to bezpodmínečně nutné, pokud je vazba dostatečně utažena a pokud drží uzlíky, aby se hřbet nepovolil. Nasycením lepidlem se jak vazba, tak uzlíky zabezpečí proti povolení—pozor, vrstva nesmí být příliš silná, kniha by se hůř otevírala.

Vázané3.png

Sešitý a proschlý vnitřek seřízneme a zabrousíme podle desek a dolepíme kapitálku a záložku. Ořez řešíme buď nožem, nebo obroušením, případně kombinací obou metod. Tím máme vnitřek hotov. A teď desky.

Vázané4.png

Desky je možné vyrobit mnoha způsoby, záleží jen na vaší šikovnosti a představě, jak by měla kniha ve finále vypadat. Já si vytvořil svůj specifický styl, který se mi líbí. Využívám tvrdých desek diářů, obvykle potažených kůží nebo koženkou. Postup předvedu opět na maxisborníku, tentokrát to bude Trapsavec 2015.

Vzhledem k počtu stran jsem použil denní diář formátu A5. Do potahu se vyřízne okno pro titul, obrázek a výplň. Vlepí se zalaminovaný titulní obrázek a titulka se potáhne vybraným materiálem—zde látkou, ale používám i dýhu nebo kůži. Na závěr je doplněn laminovaný nadpis a mosazný trapsavecký znak. Při použití dýhy používám efektní vypalování titulu a dalších ozdob do dřeva.

Vázané5.png

Potom už je potřeba jen dolepit okraje původního potahu na nový a doplnit případné další zdobení—například lemování obrázku. Poté se vykuchá původní obsah diáře, přičemž zachováme záložku i kapitálku.

Nastává čas, kdy se dá dohromady vnitřek sborníky s deskami. Sešitý a proschlý vnitřek seřízneme a zabrousíme podle desek a dolepíme zakončení a záložku. Pak ho za volné první a poslední stránky vlepíme do desek.

Vázané6.png

Po proschnutí je kniha hotova.

Vázané7.jpg