Křest fotografické knihy Libora Fojtíka Trampové - červen 2020

Když jsem před lety byl na vandru s týpkem, který s sebou po Roverkách tahal nejen poměrně těžké a objemné fotografické vybavení, ale navíc i osvětlovací paraplíčko, ještě jsem netušil, a možná tušil ale nevěřil, že svůj poměrně ambiciózní záměr vydání reprezentativní publikace fotografií trampů uvede ve skutečnost. Pravda, Libor se už tenkrát velmi snažil, šteloval nás do nejrůznějších scén, poloh, fotil nás za stran, ze předu i zezadu. Byl jsem rád, když se po letech jeho projekt objevil na hithitu a okamžitě ho i podpořil. Zbývalo pak už jen čekat, kdy přijde pozvánka na křest. A přišla.

Akce se konala v pátek 26.6 v Karlínských kasárnách, kde kromě samotného křestu byla naintalována výstava fotografií, promítaly se prezentace a ukázky z připravovaného filmu.

Křest proběhl zdařile, křtilo se samozřejmě rumem, následovala autogramiáda a hudební doprovod.

A co říci ke knize samotné?

Má 152 stran, plus 16 stran vlepené přílohy formátu A8. Krom samotného fotografa Libor Fojtíka se na ní podílel editor Tomáš Pospěch z nakladatelství Positiv, které knihu vydalo, texty přispěli Michael Antony - Tony, Jan Pohunek - Přebral, Zuzana Poláčková, grafického designu se ujal Milan Nedvěd.

Jaká vlastně knížka je?

Přiznám se, že v prvním okamžiku mi přišly některé snímky snad až příliš aranžované, ale rychle jsem si uvědomil, že to vlastně byl autorův záměr. Ostatně on sám sebe charakterizuje jako specialistu na aranžovanou fotografii. Čím vícekrát si knížku prohlížím, tím víc jsem rád, že jsem si ji pořídil a víc se mi líbí. Když k tomu připočtu, že jsem se při vzniku projektu na Hithitu rozšoupl a pořídil si limitovanou edici v nádherném dřevěném přebalu, mám doma opravdu mimořádně vydařenou knížku o trampech. Nenechte si ji ujít!

Křest Trampové06-20-017.jpg

Křest

Křest Trampové06-20-009.jpg

Pavlís si jde pro autogram

Křest Trampové06-20-003.jpg

Při autogramiádě se provalilo, proč je Libor fotografem - je totiž negramotný a místo autogramu dával otisk palce

Křest Trampové06-20-007.jpg

Naše skupinka při diskuzi nad knihou

Křest Trampové06-20-001.jpg

Limitovaná edice

Křest Trampové06-20-002.jpg

Kniha samotná