SamKnihybanner.png

2021.png

Případ na Zlaté horečce

Už třetí kniha ve spolupraci s Klikou , neboť úspešný tým se nemá měnit. A samozřejmě čtvrtá trampská detektivka celkem. I tentokrát je v knize jediný přípběh, dějově rozdělený do dvou částí, bezprostředně na sebe navazujících. Čtenáři, kteří se někdy dostali na některou z legendárních Zlatých horeček na Hořině, jistě budou mít pocit, že jak lokalita tak postavy knihy jsou jim víc než povědomé.

Book MockupPZH.png

Anotace

Celý kraj kdysi vzrušila série loupeží v klenotnictvích, zejména ta poslední, ze které si lupiči odnesli obzvlášť bohatou kořist. Pak ale byli odhaleni a zatčeni. Jen jejich lup se nikdy nenašel.

Šéf lupičské bandy byl ve vězení zabit. A přitom to byl on, kdo lup ukryl a jediný, kdo věděl kde. Jeho kumpáni se po odpykání trestu postupně vracejí, a když je indicie zavedou na jedno tábořiště, ke svému nemilému překvapení zjistí, že už tam zlato hledá někdo jiný. Na čtyři stovky trampů se tam sjely, aby se na pár dní vrátily do časů dávno minulých a tábořiště proměnily v zlatokopecké městečko Dawson City.

Střet těchto dvou světů vede k vzniku mnoha kuriózních i humorných situací. Kdo ale nakonec najde mapu k lupu a tím i skutečné zlato?

Část lupu byla nalezena, Zlatá horečka skončila. Kde je ale zbytek? Peníze, drahé kameny, zbraně? Naši hrdinové se vracejí do kraje kolem Vlasákova, aby to objasnili. Zjišťují, že se o ukryté bohatství zajímá i někdo další. Na kraj padá stín, objevují se oběti. Komu se dá věřit a komu ne? Najde se lup a budou viníci potrestáni. A co skrývá tajemná mohyla, kde se podle pověsti má nalézat hrob samotného Attily?

2019.png

Pavoučí případ

Po dobré zkušenosti se spoluprací s Klikou jsem u další knihy neváhal, komu její vznik svěřit. Tentokrát je v knize jediný přípběh, dějově rozdělený do dvou částí, bezprostředně na sebe navazujících. Knížka vyšla v listopadu. I tato kniha obsadila 2. místo v soutěži Cena Jířího Marka pro nejlepší česky psané detektivky, kterou každoročně vyhlašuje česká sekce Mezinárodní asociace autorů detektivek – AIEP.

Book MockupPP.png

Anotace

Byla kdysi dávno jedna tajná trampská osada Pavouci a její camp Pavučinec, jehož polohu neznal nikdo, kromě členů oné osady. Pak na jeho místě vyrostla vojenská základna Bonanza a osada se rozpadla.

Kapitán kriminálky Jan Sladký, mezi trampy zvaný Kozina a jeho manželka Klára dostávají svatební dar v podobě poukazu na únikovou hru na oné základně. Připojí s k nim i další kamarádi a společně se vydávají hrát. Aniž by to tušili, hra je přivede právě tam, kde Pavučinec kdysi býval. Dostávají se tak do společnosti dalších hráčů a do víru událostí, jež mají své kořeny právě nejen zde, ale také v minulosti. Pavoučí hra začala a oni zjišťují, že z ní není úniku. Je třeba ji hrát bez ohledu na tragické okolnosti…

Když už se zdá, že je případ s Pavoučí hrou vyřešen a pachatel je odváděn do vazby, zazní z jeho úst slova, která spustí sled dalších nečekaných a tragických událostí. Komu byla slova určena a co základna Bonanza skrývá? Nebo je třeba hledat jinde? Kdo koho nakonec lapí do Pavoučí pasti, spleti stop a nástrah?

Nakladatel Klika, datum vydání 6.11.2019,

ISBN 978-80-88298-71-7, počet stran 288, vazba pevná

2018.png

Případ pohřešovaného háčka

Díky zpoždění Beletrisu jsem v době vydání Rybáře měl už dopsanou detektivku Afričan, dopisoval další a začal se porozhlížet po nakladatelství, které by ji vydalo. Protože jsem už znal Jiřího Noska - Píga, se kterým jsem spolupracoval na vydání mých povídek, padla volba na jeho nakladatelství Klika. Sice jsem si tentokrát musel celý náklad financovat, ale i tak to vyšlo stejně jako spoluúčast u Beletrisu. S Klikou šlo vše jako po drátkách a díky vzorné spolupráci byla kniha v půlce léta vydána. Docela dobře se prodávala a o rok později dostala poměrně prestižní ocenění, 2. místo soutěži Cena Jířího Marka pro nejlepší česky psané detektivky, kterou každoročně vyhlašuje česká sekce Mezinárodní asociace autorů detektivek – AIEP.

Book MockupPPH.png

Anotace

Další případy netradiční detektivní dvojice, jíž tvoří tramp, vodák a amatérský detektiv s přezdívkou Hároš a kapitán kriminálky Jan Sladký, přezdívaný Kozina, kterou měli čtenáři poznat v předešlé autorově knize Případ zatoulanýho rybáře (Beletris, 2017). Přitažlivost a výjimečnost zařazených detektivních příběhů opět umocňuje jejich zasazení do ryze českého prostředí trampů a vodáků. V prvním příběhu s názvem Afričan se do letního putování trampské party, k níž se přidává vracející se trampský emigrant z černého kontinentu, prolíná temná minulost a její dozvuky. Hledání motivů starých i nových vražd vnáší do zdánlivě běžného děje burcující napětí i překvapující odhalení.

Případ pohřešovaného háčka - Šokující nález mrtvého vodáka na zcela nečekaném místě v povídce, jež dala celé knize název, pak přivádí čtenáře do skvěle vylíčeného světa vodáckého a ani tady není o dějové zvraty a nečekané situace nouze. Knihu uzavírá kraťoučké, téměř anekdotické vyprávění s detektivní zápletkou a naprosto netypickým rozuzlením - Loupež na potlachu

Vydáno:2018, Klika

vydání originálu:2018

Počet stran:256

Vazba knihy:pevná / vázaná

ISBN:978-80-88088-79-0

2017.png

Případ zatoulanýho rybáře

V roce 2015 jsem poslal do soutěže detektivních povídek nakladatelství Beletris, respektive jeho E-zinu Lemurie delší povídku Případ zatoulanýho rybáře. Umístila se druhá a já na základě tohoto úspěchu poslal Beletrisu tuto povídku spolu s novelami RedRocks a Madona, k lektoraci. Výsledkem byla nabídka na vydání knihy s tím, že se budu podílet na nákladech, budu mít procenta z prodeje, a termín vydání bude v roce 2O16. Nakonec díky Beletrisu vyšla o rok později a já už od nich žádné peníze nikdy neviděl. Nicméně knížka vyšla.

Book MockupPZR.png

Anotace

Příběh začíná na velkém vandru party kamarádů z trampské osady Daisy v okamžiku, kdy najdou mrtvého rybáře na tom nejméně pravděpodobném místě, v trampském campu, kterak daleko od jakékoliv vody „chytá ryby“ v ohništi. Čeká je setkání s kapitánem Sladkým z kriminálky, podezření z vraždy i dramatická noční návštěva. A je na kapitánovi, který byl kdysi mezi trampy známý pod přezdívkou Kozina, aby našel pravdu. Není na to sám, zdatně mu sekunduje kamarád Hároš z T.O. Daisy, detektiv-amatér, obdařený ovšem intuicí a až neskutečným detektivním štěstím.
Red Rocks:
Druhý případ nás zavede do bývalého vojenského prostoru Rudé Skály, který býval vždycky trampským rájem osady Red Rocks Rangers. Po odchodu armády se oblast stává středem pozornosti různých zájmových skupin a naši hrdinové se ocitají uprostřed podivných událostí, jejichž předivo není snadné rozplést.
Madona:
Na počátku třetího příběhu přivádí své nové kamarády kapitán Kozina do kraje, kde začínal svou kriminalistickou kariéru v naději, že mu Hároš pomůže zbořit jeden starý kriminalistický pomníček. Obnovený zájem o starý případ spouští nový sled událostí a jen společné úsilí obou vede k rozluštění většiny tajemství. Ale na to, aby odhalili to největší, nestačí. Naštěstí dostávají nečekaného pomocníka

Vydáno:2017, Beletris

vydání originálu:2017

Počet stran:248

Vazba knihy:pevná / vázaná

2014.png

Kalendář plzeňský - Rok pod širákem

První mojí oficiálně vydanou samostatnou knihou se stal Kalendář plzeňský pro rok 2015 s podtitulem Rok pod širákem. Místo abych smolil její popis, použiju ten, který mi napsal Mirek Valina pro trapsavecké stránky. Je to pro, že jsem líný, že Mirek to napsal lépe, než to umím já a navíc mne tam chválí, což mám jako starý ješita rád. Tak tedy Mirku, máš slovo:

Kalendář2015.png

Úplně stoprocentně bych nosil dříví do lesa, kdybych zrovna tady, na těchhle stránkách vysvětloval, kdo je Jan Frána – Hafran. Autora úspěšných, v Trapsavci několikrát oceněných a už i v několika knihách vydaných trampských a vodáckých povídek (nejednou kořeněných detektivním a sci-fi námětem) není potřeba představovat asi nikomu, kdo po internetových stezkách zamířil právě sem.

Hafranovy povídky vyšly ve sbírkách českých vodáckých povídek Drž hubu a pádluj! (2011) a Trosečníci řek (2013) a taky v samostatné sbírce pod názvem Přání a sny (2013), která se brzy stala literární předlohou pro svoje zvukové dvojče – CD Přání a sny, namluvené hercem Jindřichem Koutem v režii Evy Willigové. A pod hlavičkou už tradiční a v širším plzeňském kulturním kontextu ceněné edice Kalendáře plzeňského coby Kalendář plzeňský na rok 2015 teď vychází nejnovější Hafranova sbírka dvanácti trampských a vodáckých povídek, která má podtitul Rok pod širákem (Pro libris, Plzeň 2014).

Sbírku ilustrovala Milena Kutková, redakčně ji uspořádali Vladimír Gardavský a Jana Horáková, předmluvu napsal Jan Valeš – Jeňýk. A i když se ve všech dvanácti případech jedná o povídky navýsost trampské a vodácké, z jejich výběru a skladby je patrno, že cílem editorů Kalendáře samozřejmě bylo oslovit širší než jen trampský okruh čtenářů.

Výběr otevírá „lednová“ povídka Jak se nestát majitelem nemovitostí, kde se trampský sen o vlastnění svého srubu střetává v předem ztraceném souboji s formulářem a s bestiální úřednicí finančního úřadu. Potom následují dvě typicky hafranovské povídky Míček a Divoká plavba, kde se čtenář postupně seznamuje s partičkou hlavních postav Hafranových povídek – se členy T.O. Daisy – a hned vzápětí si vychutná jednu z nejlepších povídek, které Hafran zatím napsal – povídku Jenom jednou. Květnová hříčka nazvaná Lesní víla nás pak vábivě svede už definitivně do hlubin Hafranovy fantazie a příběhů inspirovaných lidmi a místy, co na svých vandrech potkává. A když se v poslední, dvanácté povídce (sci-fi Další generace) z těchto hlubin vynoříme, najednou pocítíme zvláštní laskavou, ale zároveň tísnivou melancholii z loučení a spolu s autorem se zadíváme do budoucnosti, kde nás kromě dalších generací čeká, doufejme, i spousta dalších Hafranových příběhů.

Hafran je svrchovaně trampský autor, píše o prostředí, které důvěrně zná (a to i tehdy, když popouští uzdu fantazii), a za všech literárních okolností zůstává sám sebou, nehraje si na nic a na nikoho. Nevede nás do kašírovaných kulis, ale do svého trampského světa, který působí až samozřejmě přirozeným, autentickým dojmem prostě proto, že Hafran v tom světě doopravdy žije. A čtenář, ať už je tramp, nebo není, se tu bude, věřím, cítit dobře – tak nějak jako za letní noci v kruhu kamarádů kolem ohně, který praská, hřeje a voní tím nepopsatelným zvláštním kouzlem, co se člověku vrývá hluboko do duše.

Miroslav Valina